Czy pracujący za granicą mają szansę na kredyt gotówkowy?

03 września
16:43 2014

Kredyt gotówkowy może rozwiązać wiele problemów finansowych i pomóc w realizacji poczynionych planów. Niestety w niektórych sytuacjach jego zdobycie może być utrudnione. Największe problemy w uzyskaniu gotówki z banku mogą mieć osoby pracujące za granicą.

Od kilku lat obserwujemy sytuację, w której tysiące Polaków decyduje się na opuszczenie kraju w celu znalezienia pracy. Z jednej strony jest to szansa na uzyskanie wyższych zarobków, a z drugiej wiąże się to z koniecznością poznania praw rządzących danym państwem. Te dotyczą między innymi systemu finansów i bankowości, co w wyniku skomplikowanych procedur udzielania pożyczek imigrantom skłania wielu naszych rodaków do wyboru produktów finansowych oferowanych w Polsce, bez narażania się na niezrozumienie zagranicznych ofert. O ile jednak bez problemu otworzymy konto osobiste lub założymy lokatę, przebywając za granicą, to w przypadku prób zaciągnięcia kredytu gotówkowego możemy napotkać na niemałe trudności.

Osoby pracujące za granicą muszą spełnić wymagania banków, które niestety bywają dość wygórowane. Przede wszystkim należy podkreślić, że bez posiadania umowy o pracę z zagranicznym pracodawcą nie mamy szans na uzyskanie wsparcia finansowego w Polsce. Tak zwane „umowy śmieciowe” zostaną błyskawicznie odrzucone przez bank jako źródło dochodu nieuprawniające do pozyskania kredytu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób prowadzących własną działalność gospodarczą poza granicami kraju. W tym przypadku szanse na otrzymanie kredytu są nieco większe, jednak nie tak duże jak w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jeśli byliśmy w stanie rozpocząć własny biznes w obcym kraju, zdecydowanie łatwiej będzie dla nas szukać kredytowania właśnie w miejscu prowadzenia firmy.

Kolejna kwestia to sam kraj, w którym uzyskujemy dochody. Zdecydowanie łatwiej w zakresie pozyskiwania finansowania w Polsce będą miały osoby zatrudnione w krajach Unii Europejskiej i w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy Szwajcaria. Jeśli jednak pracujemy w innym państwie, nie musimy porzucać planów kredytowych. Warto złożyć wnioski w kilku instytucjach i przekonać się, jak zostaniemy potraktowani.

Dużym utrudnieniem dla osób zamierzających zdobyć kredyt w rodzimym kraju, mimo zatrudnienia za granicą, mogą być formalności. Bank może bowiem zażądać od wnioskodawcy tłumaczeń przysięgłych wszelkich umów i dokumentów potwierdzających zatrudnienie oraz wysokość uzyskiwanych dochodów. Procedury i wymagania będą się jednak zmieniały w zależności od banku, dlatego najlepiej spróbować swoich szans w przynajmniej kilku instytucjach, aby wybrać nie tylko najlepsze warunki kredytowania, ale też bank, który najbardziej ogranicza wymagania formalne dla wnioskujących o kredyty emigrantów.