Co potrzebne do kredytu gotówkowego na oświadczenie o dochodach?

Co potrzebne do kredytu gotówkowego na oświadczenie o dochodach?
06 lutego
12:27 2015

Mimo że o kredyt na oświadczenie w obecnych czasach nieco trudniej niż jeszcze kilka lat temu, pożyczyć na uproszczonych zasadach możemy – choć pod kilkoma warunkami. Sprawdź, jakimi.

W przeszłości banki były bardziej liberalne w stosunku do oceny ryzyka kredytowania swoich klientów. W ofercie bankowej można było znaleźć kredyty typu: bez zaświadczeń, przy minimum formalności i na oświadczenie. Niestety, kryzys wszystko zmienił. Banki stały się ostrożniejsze. Trudno im się dziwić, skoro wielu kredytobiorców przestało spłacać swoje zadłużenia, które zresztą nadal rosną. Wzrosły też wymagania Komisji Nadzoru Finansowego, do których banki muszą dostosować swoje decyzje.

Kredytów bez BIK i tylko na dowód czy kredytów bez formalności w zasadzie nigdy nie było w ofertach bankowych, w przeciwieństwie do pożyczek na oświadczenie. Są one jednak dostępne nie dla wszystkich klientów. Udzielane są głównie sprawdzonym klientom, często tym, którzy mają w danej instytucji założone konta osobiste, dzięki czemu bank ma wgląd do ich finansów. O kredyty tylko na oświadczenia mogą się również starać osoby z pewnych grup zawodowych, na przykład prawnicy, nauczyciele, architekci czy wojskowi.

Kredyty na oświadczenie mają ograniczyć do minimum procedury weryfikacyjne klientów zabiegających o pożyczki bankowe, ale tym samym banki więcej ryzykują. W związku z tym takie kredyty mogą być wyżej oprocentowane czy mieć wyższą prowizję. Przy tego typu kredytach klienci nie przynoszą z zakładów pracy zaświadczeń o zatrudnieniu oraz dochodach, a tylko składają pisemne oświadczenie. Oczywiście, nie oznacza to, że banki nie weryfikują ich zdolności kredytowych, ale z pewnością nie są tak dociekliwe, jak w przypadku standardowych kredytów. Należy jednak się liczyć z tym, że banki wszystko sprawdzą. Wpisywanie nieprawdziwych informacji grozi odpowiedzialnością karną.

Przy kredytach na oświadczenie zazwyczaj banki nie pożyczą też więcej niż 15–20 tys. zł. Niestety, na gorszych warunkach. Dlatego czasami lepiej dostarczyć do banku zaświadczenie o dochodach i trochę poczekać, ale mieć kredyt na korzystniejszych warunkach. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na taki kredyt, to prócz wspomnianego oświadczenia wymagany jest również dowód osobisty.