Pozabankowe firmy pożyczkowe też sprawdzają BIK!

Pozabankowe firmy pożyczkowe też sprawdzają BIK!
10 października
20:42 2017

Utarło się przekonanie, że pozabankowe firmy pożyczkowe nie sprawdzają wiarygodności swoich klientów oraz ich historii kredytowej w BIK.

Nic bardziej mylnego! O ile mniejsze firmy pozabankowe rzeczywiście nie sprawdzają swoich klientów w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ nie mają podpisanych z BIK umów, o tyle większe firmy pozabankowe, jak chociażby Wonga, Vivus czy Provident, mają już podpisane umowy z BIK. Mimo iż w ofertach tych firm pojawiają się propozycje typu kredyty czy pożyczki bez BIK, to ubiegający się o pożyczki w tych firmach nie powinni mieć złudzeń: ich historia kredytowa zostanie sprawdzona. Natomiast w małych firmach pozabankowych oferty pożyczek bez BIK są nadal aktualne. Jeżeli chodzi o małe kwoty, to również w Wondze czy Providencie będzie można od ręki pożyczyć pieniądze i nikt nie będzie sprawdzać historii kredytowej. Mało tego: są firmy, które nawet dostarczą pożyczkobiorcy pieniądze do domu.

Pozabankowe firmy pożyczkowe tak samo jak banki stosują różne kryteria oceny zdolności kredytowej ubiegających się o pożyczki oraz różne kryteria ich wiarygodności. Oferta w firmach pozabankowych jest bogata i zróżnicowana, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest też bardzo droga. Jeżeli już zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy w firmach pozabankowych, powinniśmy bardzo dokładnie ją przeanalizować. Owszem, oferta bez BIK może przyciągać, ponieważ wielu klientów z powodu niekorzystnej historii kredytowej od kas bankowych odchodzi z kwitkiem. Jednak nie dość, że odsetki w firmach pozabankowych są często horrendalnie wysokie, to opłaty dodatkowe nie są mniejsze – nie mówiąc już o opłatach za nieterminowe spłaty pożyczek czy też przesunięcia terminowe spłaty zadłużenia.

Trzeba wiedzieć, że nawet jeżeli firma pozabankowa ma dostęp do danych w BIK, nie oznacza to, że odmówi ubiegającemu się o pożyczkę klientowi pożyczenia gotówki. Wszystko zależy od indywidualnej oceny wiarygodności klienta oraz ryzyka, jakie ponosi firma. Lepiej jednak nie decydować się na pożyczki w tzw. parabankach, choć należy przyznać, że ostatnio wiele tych firm działa już w miarę ucywilizowany sposób.