Czy tanie kredyty gotówkowe bez BIK to fikcja?

Czy tanie kredyty gotówkowe bez BIK to fikcja?
15 października
13:23 2016

Jeśli mamy złą historię kredytową, jedynym rozwiązaniem na uzyskanie pożyczki jest ominięcie weryfikacji w BIK-u. Zaczynamy szukać odpowiedniego kredytu gotówkowego, oczywiście, taniego. I tutaj okazuje się, że takie oferty to po prostu fikcja.

Kredytobiorcy, którzy wcześniej mieli problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, nie są wcale pozbawieni możliwości pożyczenia kolejnych pieniędzy. Jednak ich pole działania jest dość ograniczone.

Pod lupą banku

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją powołaną do tego, by przechowywać dane na temat historii kredytowej kredytobiorców. Celem jej funkcjonowania jest usprawnienie i przyspieszenie procesu weryfikacji klienta, który chce zaciągnąć zobowiązanie finansowe.

Zanim odpowiemy na pytanie, czy można tanio pożyczyć pieniądze bez weryfikacji w BIK-u, należy wyjaśnić pewne kwestie związane z funkcjonowaniem pojęć kredyt i pożyczka. Te dwa terminy nie są w rzeczywistości tożsame. Prawo bankowe (art. 5) określa, że kredyt może być udzielany jedynie przez bank lub SKOK. Z kolei art. 69 tego samego prawa określa, że umowa powinna zostać zawarta na piśmie, która powinna zawierać takie dane, jak kwota, zasady i termin spłaty, wysokość i zasady zmiany oprocentowania i wysokość prowizji. Umowa kredytowa powinna również określać cel kredytu.

Inaczej sprawa wygląda z pożyczkami. One również mogą być udzielane przez banki, ale także przez osoby prywatne i różnego rodzaju firmy pożyczkowe. Ich funkcjonowanie reguluje Kodeks cywilny. Przeznaczenie pożyczki może być dowolne, umowa nie musi określać celu wydatkowania pożyczanych środków.

Zgodnie z tym, co wcześniej zostało napisane, kredytu gotówkowego może udzielić nam jedynie bank lub SKOK. I tutaj zaczyna się problem, ponieważ żaden bank nie rozpatrzy wniosku klienta, bez sprawdzania jego wiarygodności w BIK-u. Podobnie – SKOK. Potencjalny kredytobiorca ze złą historią kredytową nie może jednak liczyć na pozytywną weryfikację. W tej sytuacji pozostaje jedynie pożyczka.

Cena braku weryfikacji

Banki zawsze korzystają z weryfikacji w BIK-u, nawet gdy udzielają pożyczek. Jeśli chcemy zatem ominąć sprawdzanie naszej historii kredytowej, musimy skorzystać z usług jednej z firm pożyczkowych. Te często również weryfikują klientów w Biurze Informacji Kredytowej, ale zdarzają się również tzw. oferty bez BIK-u.

Niestety, musimy być przygotowani na to, że brak weryfikacji w BIK-u ma swoją cenę. Firmy pożyczkowe biorą na siebie większe ryzyko, dlatego nie ma co się łudzić, że dostaniemy tanią pożyczkę bez BIK-u. Czeka tu na nas nie tylko wyższe oprocentowanie, ale również szereg dodatkowych opłat, które znacznie podniosą koszt spłaty tak pożyczanych pieniędzy. Dlatego jest to dobre rozwiązanie jedynie dla osób, które chcą pożyczyć mniejsze kwoty i mają problem ze swoją historią kredytową. Pozostali taniej pożyczą środki w banku.