Dlaczego bank odmawia udzielenia kredytu?

Dlaczego bank odmawia udzielenia kredytu?
24 kwietnia
12:19 2015

Jeśli staramy się o kredyt, należy również liczyć się z odmową. Wyjaśniamy, kiedy możemy się z nią spotkać. Kredyty to popularny sposób na finansowanie różnych przedsięwzięć. Wachlarz ofertowy jest szeroki począwszy od kredytów hipotecznych poprzez kredyty samochodowe, na kredytach gotówkowych kończąc.

Jako konsumenci musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze kredyt otrzymamy. Dlaczego?

Zdolność kredytowa

Bank to ostateczny decydent w sprawie pożyczenia pieniędzy. Sugeruje się on wieloma czynnikami, które podchodzą zwykle pod nazwę zdolności kredytowej. Jeżeli jest ona wysoka, to wtedy możemy i liczyć na kredyt, i możemy liczyć, że będzie on oferowany w dobrych warunkach. Co dokładnie decyduje?

Dochody

Punktem wyjścia dla banku są nasze aktualne dochody. To od nich zależy, na jakiej wysokości kredyt możemy liczyć, a także na to, na jak pewnego kredytobiorcę uzna nas bank. Nie chodzi zawsze jednak tutaj o wysokość przychodów. Równie istotnym czynnikiem jest rodzaj umowy: z reguły o kredyt dużo łatwiej osobom z umowami na czas nieokreślony. O odmowie może więc decydować fakt, że za mało zarabiamy lub nasze dochody nie są pewne.

Historia kredytowa

Oprócz dochodów liczy się nasza historia kredytowa. Termin ten obejmuje dotychczasowe pożyczki i kredyty, które zaciągaliśmy w bankach i SKOK-ach. Bank interesuje się tym, jakie to były kwoty i przede wszystkim, czy spłacaliśmy wszystko terminowo. Odmowa może wynikać z faktu, że wciąż zalegamy z opłatami (co jest widoczne w BIK-u) lub dlatego, że w przeszłości mieliśmy opóźnienia w sprawie kredytu.

Scoring BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi informacje na temat naszej historii kredytowej. Są one wykorzystywane przez banki przy ocenie naszej zdolności kredytowej. Choć te dane nie są decydujące, to dla banków stanowią sposób na łatwiejsze podjęcie decyzji kredytowej. W tym celu BIK przypisuje każdego kredytobiorcy scoring, czyli punkty odzwierciedlające prawdopodobieństwo spłaty kredytu.

Nie ma się czego bać

Jeżeli będziemy starać się o kredyt, który odpowiada naszym aktualnym możliwościom finansowym, a nasza historia kredytowa nie prezentuje się najgorzej, to na pewno nie spotkamy się z odmową. Prawdopodobieństwo sukcesu zwiększa jeszcze fakt, że aktualne bardzo niskie stopy procentowe sprawiają, że banki są bardzo skore do pożyczania.

Przy współpracy z:
Doradca Kredytowy AF Finance