Kupiłeś towar na raty lub zaciągnąłeś kredyt gotówkowy i chcesz teraz z niego zrezygnować? Dowiedz się, w jakich okolicznościach możesz odstąpić od umowy kredytowej i przebiega procedura rezygnacji z kredytu.
Zdarza się niekiedy, że decyzję o zakupie jakieś rzeczy na raty lub zaciągnięciu kredytu podejmujemy nierozważnie, działając w pośpiechu, bez zastanowienia. I tu rodzi się pytanie: co wtedy? Czy możemy odstąpić od umowy? Czy możemy zrezygnować? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż polski ustawodawca przewidział taką sytuację i umożliwił kredytobiorcom odstąpienie od umowy kredytowej.
Mało kto z nas zdaje sobie z tego sprawę (a ponadto mało kto korzysta z tego rozwiązania), że po podpisaniu umowy kredytowej możemy wycofać się z niej. Ważne jest przy tym to, że nie musimy się bankowi tłumaczyć ze swojej decyzji. Możemy się po prostu rozmyślić lub na przykład dojść do wniosku, że umowa kredytowa, którą zawarliśmy danego dnia, jednak nie jest dla na korzystna.
Każdy konsument, który zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub też zakup towaru na raty, jest poinstruowany o tym, że ma prawo odstąpić od umowy. Ma na to 14 dni od podpisania umowy kredytowej.
Czternaście dni, jaki ma konsument na odstąpienie od umowy jest umownym terminem, jaki nałożył prawodawca. W praktyce termin może być dłuższy na przykład na skutek konieczności uzupełnienia niezbędnych danych na wniosku lub też może wynikać z zapisów w samej umowie.
Każdy bank do umowy kredytowej dołącza wzór oświadczenia o odstąpienia od umowy. Na formularzu zawarty jest również adres, na który trzeba odesłać wypełnione pismo. Warto je wysłać za pośrednictwem przesyłki rejestrowanej, aby później mieć potwierdzenie jej nadania. Można je także dostarczyć osobiście do oddziału banku.
Konsument, który chce zrezygnować z kredytu w ustawowym czasie, nie ponosi żadnych opłat, oprócz odsetek naliczonych od czasu wypłaty kredytu do daty jego całkowitej spłaty. Od daty złożenia wniosku o rezygnację z kredytu, konsument ma 30 dni na zwrócenie pieniędzy, które z niego pochodzą. Czym później to dokonamy, tym większe zapłacimy odsetki.
W przypadku zakupu towarów na raty również mamy 14 dni na rezygnację z umowy kredytowej. W tym przypadku pieniądze zwraca sprzedawca towaru, który wzięliśmy na raty. To z nim my się rozliczamy, regulując roszczenie lub też zwracając zakupiony na raty towar. Oczywiście od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy zechce przyjąć od nas z powrotem sprzedaną rzecz.