Koszty kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem

Koszty kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem
07 października
12:10 2016

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto sprawdzać koszty związane z jego pozyskaniem. Ile więcej może kosztować kredyt z ubezpieczeniem?

Kredyty gotówkowe to najtańsza forma pożyczenia pieniędzy dla konsumentów. Banki stosują przy kredytach gotówkowych preferencyjne oprocentowanie w promocyjnych ofertach. W wielu bankach RRSO kredytów gotówkowych, czyli łączne koszty pozyskania kredytu, nie przekracza 10 proc.

Z drugiej strony warto jest sprawdzać informacje dotyczące prowizji ustalonej przez dany bank przy kredycie gotówkowym czy opłat dodatkowych. W ten sposób można skorzystać ze znacznie tańszego kredytu, co przekłada się na dużo łatwiejszą możliwość dokonania jego spłaty. Jednym z często stosowanych przez banków elementów oferty kredytowej jest ubezpieczenie kredytu. Banki decydują się na udzielanie kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem braku spłaty kredytu w wyniku zdarzeń losowych. Koszty ubezpieczenia, czyli opłacania składki ubezpieczeniowej, leżą po stronie klienta, dla którego stanowi to dodatkowy koszt.

Kredyt z ubezpieczeniem

Nie zawsze ubezpieczenie do kredytu jest niekorzystnym rozwiązaniem. Banki wymagać mogą wykupienia ubezpieczenia na życie, ale również ubezpieczenia od utraty pracy czy hospitalizacji. Takie ubezpieczenie może być korzystne przy dłuższym okresie kredytowania. Znacznie trudniej jest antycypować wydarzenia w perspektywie 5 czy 10 lat, a na taki okres czasu może być udzielony kredyt gotówkowy. Przy utracie pracy z ubezpieczenia przez pewien czas mogą być pokrywane raty kredytowe lub odsetki od kredytu, w zależności od opcji ubezpieczenia. Z drugiej strony przy kredycie zaciąganym na kilka miesięcy, czyli przy kredytach krótkoterminowych polisa bywa niepotrzebnym, dodatkowym kosztem.

Ubezpieczenie obowiązkowe i opcjonalne

W pewnych bankach ubezpieczenie do kredytów gotówkowych jest obowiązkowe. Są również banki, które zapewniają możliwość wykupienia ubezpieczenia, ale jest ono opcjonalne. Bardzo często od wykupienia nieobowiązkowe ubezpieczenia zależeć może możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków kredytowania jak niższa prowizja czy oprocentowanie kredytu. Z drugiej strony wykupienie ubezpieczenia może oznaczać, że kredyt mimo preferencyjnych warunków i tak będzie droższy. Stawki ubezpieczeń są bardzo różne pomiędzy poszczególnymi bankami.

Wahać się one mogą od 0,06 proc. do około 0,5 proc kwoty kredytu. Koszt składki ubezpieczeniowej nie jest wliczany do wartości RRSO, więc obliczenie tego, o ile zwiększy się koszt kredytu z ubezpieczeniem, trzeba wykonać samemu. Przy kredycie na kilka tysięcy złotych miesięczna składka ubezpieczenia wynosi kilkanaście złotych, co w skali roku bywa sporym wydatkiem.