Kredyt gotówkowy i hipoteczny jednocześnie – jak to pogodzić?

09 maja
09:53 2014

Posiadanie dwóch kredytów w tym samym czasie to wyzwanie. Faktem jest jednak, że można mu podołać. Dwa kredyty np. kredyt gotówkowy i hipoteczny to wyzwanie, które może wydawać się na samym początku ponad nasze siły.

Okazuje się jednak, że można sobie z nim poradzić. Kluczem do sukcesu jak w większości przypadków życiowych jest odpowiednie planowanie. Jeśli dobrze zaprojektujemy nasze raty i budżet domowy, to może się okazać, że posiadanie kredytu hipotecznego i gotówkowego w tym samym czasie nie jest wcale poza naszym zasięgiem.

Kredyt hipoteczny to typowe zobowiązanie długoterminowe. Co istotne, ma ono naprawdę długoterminowy charakter. Najczęściej takie kredyty mają okres spłaty sięgający 25-30 lat. To oznacza, że nie można ich traktować jako przemijającego wydatku. Kredyt tego typu to nasz towarzysz życiowy, który będzie obok może nie zawsze, ale przez co najmniej ¼ naszego życia. To oznacza, że trzeba podejść do tego zobowiązania w odmienny sposób niż do zobowiązań krótszych. Po pierwsze, należy projektować budżet stale je uwzględniają. Rata takiego kredytu jest dla nas tak samo ważna jak wydatki na paliwo, czynsz czy wydatki na żywność. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę już na samym początku to będzie nam o wiele łatwiej przyzwyczaić do tego a co za tym idzie tak zorganizować własne życie, żeby spłata kredytu hipotecznego nie była kłopotem.

Kredyt gotówkowy ma inną specyfikę gdyż jest kredytem krótkoterminowym. Zaciągany na niższą kwotę wiąże się z ratami rozciągniętymi na okres trwający zazwyczaj 1 do 3 lat. Do tego typu zobowiązania należy podejść zgoła inaczej. Ma ono charakter tymczasowy i oznacza mobilizację zasobów tylko przy ograniczony okres czasu. Jeśli szykuje się nam właśnie taki kredyt to dobrze jest wziąć to pod uwagę zawczasu i przystosować przychody, aby sobie z nim poradzić.

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy mogą być spłacane jednocześnie a prawdopodobieństwo efektywnej spłaty jest bardzo duże. Można je właściwie pogodzić jednak tylko wtedy kiedy potrafimy dobrze planować swój budżet (przychody i wydatki). Wymaga to od nas trochę wysiłku na samym początku, ale później taka postawa przynosi szereg wymiernych korzyści, z których największą jest skuteczne spłacenie kredytu gotówkowego i spokojna spłata pożyczki hipotecznej.