Kredyt skutecznym sposobem na przetrwanie drobnego biznesu

Kredyt skutecznym sposobem na przetrwanie drobnego biznesu
01 kwietnia
10:42 2015

Zachowanie płynności finansowej to podstawowe zadanie każdego przedsiębiorcy prowadzącego mikro lub małą firmę. Pomocne w realizacji tego celu okazują się być kredyty bankowe.

O ile średnie i duże firmy zwykle są w stanie poradzić sobie z pewnymi, przejściowymi problemami finansowymi, o tyle osoby prowadzące drobne działalności gospodarcze są silnie narażone na wszystkie zmiany na rynku. Przede wszystkim na problemy z finansowaniem działalności bieżącej.

Niewypłacalność nawet jednego z kontrahentów możne doprowadzić do prawdziwej katastrofy, skutkującej w niedługim czasie zamknięciem biznesu. W takich sytuacjach rozwiązaniem problemu może być tylko zdobycie dodatkowego zastrzyku gotówki, który pozwoli przetrwać najgorszy okres.

Kredyty dla firm

Praktycznie każdy działający na polskim rynku finansowym bank posiada w swojej ofercie produkty dedykowane przedsiębiorcom. To oczywiście jest szansą dla małych i mikrofirm, jednak tylko pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej postaramy się zabezpieczyć na wypadek problemów.

Jeśli nasza sytuacja finansowa będzie trudna, bank nie zdecyduje się na pomoc upadającemu przedsiębiorstwu, który przy okazji nie będzie posiadał wystarczającej zdolności kredytowej. Powinniśmy więc pamiętać, że już przy pierwszych objawach kłopotów finansowych ubiegać się o kredyt na działalność bieżącą.

Na jakich zasadach pożyczać? Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie uzyskanie limitu kredytowego na rachunku bieżącym firmy, który wykorzystamy tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy tego potrzebowali, bez konieczności dodatkowego wnioskowania o pomoc.

Faktoring

Alternatywą dla kredytów bankowych jest faktoring, który coraz częściej staje się też domeną banków. Za jego pomocą przedsiębiorca może sprzedać posiadane wierzytelności, pod warunkiem że nie są one sporne lub przeterminowane. Dzięki temu firma nie musi oczekiwać na uregulowanie rachunków z kontrahentami, gdyż pieniądze wypłaci im faktor, który następnie przejmie te wierzytelności. W ten sposób można błyskawicznie otrzymać nawet do 90 procent wartości należnych opłat. Różnica, a więc np. 10 proc., będzie zyskiem faktora.

Ostrożny i przezorny przedsiębiorca ma do dyspozycji narzędzia, które pozwolą mu przetrwać na rynku, nawet mimo przejściowych problemów. Jeśli jednak nie zechcemy z nim korzystać, nasza firma może mieć poważne problemy na rynku.