Strategia bankowa cały czas się zmienia

30 kwietnia
15:54 2013

Każda firma , dla swojego finansowego dobra , powinna stale aktualizować potrzeby swoich klientów, tak aby móc dopasować swoje działanie pod określoną grupę docelową. I tak banki dzisiaj robią wszystko a żeby sprostać wymaganiom coraz to bardziej roszczeniowych klientów.

Strategia bankowa cały czas się zmienia, co dowodzi porównywarka kredytów, dzisiaj instytucje finansowe koncentrują się wokół generowaniu stałych i bezpiecznych wpływów. Mogłoby się wydawać, że dla każdego banku najważniejsza jest kwestia związana z kredytami. Jak wiadomo to one dają bankom największy zastrzyk gotówki , który te wykorzystują w inwestycjach. Jednak na rynku usług bankowych zauważalna jest pewna tendencja – banki skupiają się wokół takich produktów jak konta bankowe.

Przyczyna takiego kierunku postępowania jest bardzo prosta. Otóż konto bankowe jest dla banku czymś w rodzaju azylu. To ono łączy klienta z danym oddziałem bankowym. Dlatego banki w ostatnim czasie koncentrują się na kreacji rachunków, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. W momencie kiedy klient ma w banku wymóg co do konta – miesięczny obrót na poziomie X plus zakupy karta o wartości y to tym samym chce zobowiązać danego klienta do regularnego korzystania z rachunku. Raport przeprowadzony przez Narodowy Bank Polski jasno pokazuje , że banki oscylują dzisiaj wokół stałych wpływów. A takowe są w stanie zapewnić im konta bankowe.

Komisja Nadzoru Finansowego przyłączyła się do badania i z jej analiz wynika , że banki chcą poprawić swoje wyniki w bieżącym roku. Dodatkowym źródłem środków kapitałowych będą dla nich właśnie prowizje i opłaty z tytułu prowadzenia konta. Według nieoficjalnych danych jest to jednak tylko pierwsza odsłona fali podwyżek planowanych przez banki w 2013 roku. Czego możemy się zatem podziewać? Czas pokaże.