Zanim weźmiesz kredyt zrób jego symulację

Zanim weźmiesz kredyt zrób jego symulację
11 lutego
20:28 2012

Jeśli mamy zamiar wziąć kredyt to na pewno zastanawiamy się nad wyborem banku, który udzieli nam najlepszego kredytu. Oferty różnią się w wielu aspektach: prowizje, ubezpieczenia, oprocentowanie, itd.

Nikt z nas nie ma wątpliwości a na pewno ma taką wiedzę, że jeśli mamy w planach wzięcie kredytu, to na początku musi być przeprowadzona symulacja kredytu. Czyli plan spłaty rat. Mamy już za sobą czasy, kiedy musieliśmy udać się do banku, wystawać w kolejkach do doradcy i korzystać z jego pomocy. Teraz nie wychodząc z domu wybieramy w Internecie jakąś stronę i symulację mamy gotową w 5 minut. Propozycje, jak będzie wykonana symulacja kredytu obejmują symulację on line, telefonicznie lub u doradcy internetowego.

Przebieg każdej symulacji jest bardzo prosty, podajemy kwotę kredytu oraz interesujący nas okres kredytowania. Kalkulator po wprowadzeniu danych wyświetla symulację planu spłaty kredytu. Na początek należy ustalić wysokość raty w stosunku do przewidywanych lat spłaty i wysokości pożyczki. Mamy do wyboru miesięczne raty równe lub malejące. Na taki plan składają się rozmaite koszty kredytu, w których bank ujmuje opłaty związane z jego obsługą. Prócz raty samego kredytu, comiesięczna kwota odprowadzana do banku zawiera również odsetki. W symulację kredytu wliczone są także pozostałe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę. Dodatkowo, warto upewnić się jaką prowizje dla banku musielibyśmy zapłacić w razie wcześniejszej spłaty kredytu. Dzięki symulacji kredytowej możemy porównać różnicę między ratą równą, a malejącą oraz sprawdzić wysokość odsetek powstałych w trakcie całego kredytu. Szybko i wygodnie sprawdzimy koszty kredytu. Porównamy także kredyty w różnych bankach, aby wybrać ten najbardziej opłacalny dla nas. Aby nie dać się nabrać wyszukanym promocjom i sztuczkom marketingowym warto sprawdzić, Który bank oferuje najniższe raty.

Decydując się na zadłużenie w banku w pierwszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję w zakresie pożądanych warunków kredytu, m.in.: jego waluty, okresu spłaty, typu rat, itd. Drugi etap to porównanie ofert banków w oparciu o zadane parametry. Ponieważ na koszt naszego finansowego przedsięwzięcia oprócz oprocentowania złoży się wiele innych elementów (m.in.: prowizja, cesje z polis ubezpieczeniowych, potencjalny koszt wcześniejszej spłaty, itd.), nie jest to zadanie łatwe. Dlatego powinniśmy obliczyć miesięczny koszt obsługi kredytu (z uwzględnieniem wszelkich dodatkowo wymaganych ubezpieczeń), skalkulować całkowity koszt jego przyznania (na który składa się nie tylko prowizja).

Potem należałoby zastanowić się nad potencjalnymi kosztami, które mogą wyniknąć w przyszłości w związku z obsługą kredytu (np. przewalutowanie) oraz wszystkimi „miękkimi” elementami oferty (choćby jakość obsługi w banku). Na koniec rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć optymalną decyzję.